Zápočtový list | vypoved-vzor.cz

   

Potvrzení o zaměstnání neboli Zápočtový list

Je povinností zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list).

Co musí obsahovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list)?

a)  údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání,

b) druh konaných prací,

c) dosaženou kvalifikaci,

d)  zda byl pracovněprávní vztah zaměstnavatelem skončen z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se kzaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem,

e)  odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby,

f)  zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká  je  pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky,

g)  údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii za dobu před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění. Údaje o výši průměrného výdělku a o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti je   zaměstnavatel povinen uvést na žádost zaměstnance v odděleném potvrzení.

Pokud zaměstnanec s obsahem potvrzení o zaměstnání (zápočtového listu) nesouhlasí, může se do 3 měsíců ode dne, kdy se o jeho obsahu dověděl, domáhat u soudu, aby zaměstnavateli bylo uloženo přiměřeně jej upravit.

Potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) – vzor ke stažení

Komentáře: 13 »

 1. avatar zápočtový list - napsal/a:

  Koncem listopadu jsem skončil pracovní poměr a na personalni mi dosud nedali zápoč´ták. jak můžu firmu donutit, aby mi ho vydali? Díky za info

 2. avatar LIZA napsal/a:

  Prosím o informaci, zda je v zákoně ustanoven termín vydání Zápočtového listu zaměstnanci.Prac.poměr mi skončil 31.3.09
  Děkuji
  liza

 3. avatar Jarka V. napsal/a:

  Dobrý den, pokud vím, žádný termín právně formulován není. Povinností zaměstnavatele je totiž vydat vám ZL okamžitě. Takže pokud jej 1. dubna ještě nemáte, už nyní porušuje svou zákonnou povinnost, pokud se nepokouší o aprílový žert.

 4. avatar Katka napsal/a:

  Dobrý den,

  musím odejít z práce, poněvadž nám zaměstnavatel nevyplácí mzdu, ještě nemám mzdu za duben a ani nám neplatí pojištění. Ale bohužel s účetní naše firma ukončila ke konci loňského roku poměr a prý doposud žádnou nemáme. Tudíž nám nemá ani kdo ty zápočtáky vydat. Je to problém, kt. ale zaměstnavatel odmítá řešit. Vůbec se neozývá, nezvedá telefony. Co mohu dělat? Na úřadě říkali, že bez potvrzení či zápočtáku či výplatních pásek se ani nemohu zaregistrovat tam. Už tak jsem třetí měsíc bez peněz, poslední jsem dostala koncem března. Mohu něco dělat, nebo v tomto zase na nás stát zvysoka kašle?

 5. avatar Petra napsal/a:

  obraťte se na váš úřad práce – nikoliv na oddělení zprostředkování, ale na oddělení právní – jejich poradenství je pro občany zcela zdarma. určitě se braňte!

 6. avatar Martina napsal/a:

  Dobrý den, jsem v současné době na rodičovské dovolené a můj zaměstnavatel ukončí koncem roku svou činnost. Chtěla jsem se poradit jak to v tomto případě funguje? Před sebou mám ještě rok RD. Dostanu výpověď + potvrzení o zaměstnání(zápočtový list)? Nemám nárok také na odstupné? Nerada bych něco opomenula. Děkuji za radu. Martina

 7. avatar Jiří napsal/a:

  Může mi zaměstnavatel poslat zápočtový list poštou, nebo ho musím převzít osobně. (Čekám na něj už měsíc)….

 8. avatar Jana napsal/a:

  Dobrý den,

  jak postupovat, jestliže přecházím u stejného zaměstnavatele z DPP na Pracovní smlouvu…?? Je nutná výpověď, popřípadě ZL ??
  Děkuji za odpověď

 9. avatar Zdene napsal/a:

  Dobrý den,
  prosím vás je nejaký kontakt mezi minulim zaměstnavatelem a pracovním uřadem v důsledku se zápočtovým listem,anebo mezi budoucím zaměstnavatelem?? Nebo stačí když budoucímu zaměstnavateli přinesu zápočták já??

  Děkuji

 10. avatar Daniela napsal/a:

  Dobry den,

  rada bych se zeptala dokdy musi zamestnavatel vydat – poslat – predat zapoctovy list zamestnanci, se kterym byl rozvazan pracovni pomer ve zkusebni dobe.
  Dekuji

 11. avatar Petr napsal/a:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat, do kdy mě zaměstnavatel musí vydat zápočtový list? mě poslal nevyplnění zápočtový list chybělo v něm razítko firmy a pojištění odkdy do kdy bylo placeno, nechce mi poslat zpět vyplnění zápočtový list,jak mám postupovat dál?děkuji zaodpověď.

 12. avatar Šárka napsal/a:

  Dobrý den,

  mám pracovní smlouvu do 31.12.2011. Na internetu jsem četla že je možno požadovat jak průměrný měsíční příjem, tak i údaje o nemocenské žádat od zaměstnavatele odděleně od zápočtového listu.

  Jsou jmenované údaje povinné k novému zaměstnavateli? Je možné mít je odděleně a tím je dále nepředávat?

  Je možno žádat zaslání zápočtového listu poštou nebo je nutno jej převzít osobně?

  Děkuji předem za odpověď

 13. avatar Jana napsal/a:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,jelikož jsem ukončila pracovní poměr dohodou, a to ke dni 31.01.2012,doposud jsem neobdržela zápočtový list,i když zaměstnavatel 14 dní dopředu věděl že budu ukončovat pracovní poměr.Pak mi bylo zděleno že ze zákona má na to 7dní.Už je to 11.den a nic se neděje, zaměstnavatel nereaguje, a já ho potřebuji, jelikož jsem nastoupila na nové místo. Děkuji za odpověď.

RSS (komentáře k příspěvku) TrackBack URL

Napsat komentář